CENTRUM BADAŃ KOSMICZNYCH  PAN

OBSERWATORIUM  ASTROGEODYNAMICZNE

Borówiec  ul. Drapałka 4  62-035 Kórnik

φ = 52° 16′ 37.2″ N  λ = 17° 04′ 28.56″ E  h = 123.4 m

SERWER CZASU: vega.cbk.poznan.pl

Kontakt English version

Technika Two Way

Schemat działania systemu Two Way

Schemat działania systemu Two Way

Technika dwukierunkowego transferu czasu TWSTFT nie wykorzystuje satelitów GNSS, a geostacjonarne satelity telekomunikacyjne. Jednak należy tutaj o niej wspomnieć ze względu na jej rosnące znaczenie w międzynarodowych porównaniach czasu. Już w 1962 r. do transferu czasu użyto pierwszego satelity przeznaczonego do telekomunikacji TELSTAR (porównanie między Royal Greenwich Observatory w Wielkiej Brytanii i U. S. Naval Observatory w Waszyngtonie). Pierwszej synchronizacji zegarów satelitarną metodą dwukierunkową dokonano z niepewnością 1 μs. W tej metodzie dwa laboratoria jednocześnie wysyłają sygnały czasu. Impuls wysłany przez jedną stację uruchamia w niej licznik interwałów czasu, jest odbierany przez przekaźnik na satelicie i retransmitowany do stacji drugiej, w której zatrzymuje licznik.

Porównanie wskazań liczników daje różnicę czasu między laboratoriami. Szumy transmisji sygnałów eliminują się w różnicy.

Aktualnie porównań metodą TWSTF dokonuje 19 stacji, za pośrednictwem satelitów INTELSAT 307ºE (Europa, Ameryka Północna), JCSAT-1B 150ºE, PAS-8, INTELSAT 802 174ºE (Azja, rejon Pacyfiku).

Obecna precyzja tej metody jest rzędu 0.5 ns a dokładność 1 ns. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat jej precyzja wzrośnie do kilkudziesięciu pikosekund.

2012 © Obserwatorium Astrogeodynamiczne CBK PAN w Borówcu | Projekt i wykonanie: Piotr Michałek