CENTRUM BADAŃ KOSMICZNYCH  PAN

OBSERWATORIUM  ASTROGEODYNAMICZNE

Borówiec  ul. Drapałka 4  62-035 Kórnik

φ = 52° 16′ 37.2″ N  λ = 17° 04′ 28.56″ E  h = 123.4 m

SERWER CZASU: vega.cbk.poznan.pl

Kontakt English version

Wznowienie obserwacji laserowych

Miło nam poinformować, że w dniach 2 i 3 marca br. zespół laserowy zaobserwował kilka satelitów, od których otrzymał odbicia laserowe. To pierwsze, oficjalne i udane obserwacje po 1804 dniach przerwy! Odbicia uzyskano za pomocą litewskiego lasera EKSPLA (przeznaczonego do obserwacji typowych satelitów laserowych), który pojawił się w Obserwatorium 19 grudnia 2013 roku.

Satelita ENVISAT

Satelita ENVISAT
Źródło: ESA

W zaobserwowanej grupie znalazły się satelity ENVISAT (1 przelot), JASON 2 (3 przeloty), KOMPSAT 5 (1 przelot), LAGEOS 1 (1 przelot) oraz SARAL (1 przelot). Z powyższej grupy najniżej lata KOMPSAT 5 (550 km nad Ziemią), a najwyżej LAGEOS 1 (6000 km nad Ziemią).

Najciekawszym wynikiem są odbicia od rotującego satelity ENVISAT, który jest już śmieciem kosmicznym. Odbicia uzyskane słabszym laserem od takiego obiektu jednoznacznie sugerują, że strzelanie silniejszym amerykańskim laserem CONTINUUM, w posiadaniu którego jest Obserwatorium i który jest w stanie operacyjności, powinno być zdecydowanie efektywniejsze w kontekście laserowych obserwacji satelity ENVISAT i innych śmieci kosmicznych oraz satelitów nawigacyjnych takich jak GPS, GLONASS, czy Galileo.

2012 © Obserwatorium Astrogeodynamiczne CBK PAN w Borówcu | Projekt i wykonanie: Piotr Michałek